ADVERTISEMENTS
Learn about diversity at ASEE
ASEE would like to acknowledge the generous support of our premier corporate partners.

ON THE SHELF - Reviewed by Robin Tatu

2013 Nominations for ASEE Board Election

 

Candidates for the office of President-Elect

Nicholas Altiero

Dean
College of Science & Engineering
Tulane University.

Pat Fox

Clinical Assistant Professor, Organizational Leadership and Supervision
Department of Technology Leadership and Communication
Purdue School of Engineering and Technology
Indiana University/Purdue University, Indianapolis (IUPUI)


Candidates for the office of Vice President,
External Relations

Grant Crawford

Director, Mechanical Engineering Program
Civil and Mechanical Engineering Department
U.S. Military Academy.

Bevlee Watford

Associate Dean, Academic Affairs
Professor, Engineering Education
Virginia Tech

TOPˆ

Candidates for the office of Vice President, Finance

Terri Morse

Engineering Operations & Technology Program Director
External Technical Affilizations
The Boeing Co.

John Mason

Vice President for Research
Auburn University

TOPˆ

 

Candidates for the office of Chair, Professional Interest Council I

Gene Dixon

Associate Professor
Department of Engineering
East Carolina University

Adrienne Minerick

Associate Professor
Chemical Engineering Department
Michigan Technological University

TOPˆ

Candidates for the office of Chair, Professional Interest Council IV

Maura Borrego

Associate Professor
Engineering Education
Virginia Tech

Beth Holloway

Director, Women in Engineering Program
Purdue University, West Lafayette

TOPˆ

 

Candidates for the office of Chair, Professional Interest Council V

Linda Krute

Director
Engineering Online Program
North Carolina State University

Lea-Ann Morton

Assistant Vice Chancellor
Missouri University of Science & Technology

TOPˆ

 

Candidates for the office of Chair-Elect, Zone II

Ruby Mawasha

Assistant Dean
College of Engineering & Computer Science
Wright State University

Gary Steffen

Associate Professor and Chair
Computer & Electrical Engineering
Technology and Information Systems & Technology
Indiana University-Purdue University, Fort Wayne

TOPˆ

 

Candidates for the office of Chair-Elect, Zone IV

Amelito Enriquez

Professor, Engineering and Mechanics
Science and Technology Division
Canada College

Eric Wang

Associate Professor
Mechanical Engineering Department
University of Nevada, Reno

TOPˆ

 

MORE IN ASEE TODAY

TOPˆ

 

2012 ASEE Awards

Outstanding Zone Campus Representative Award

This award was initiated by the Campus Liaison Board to honor
outstanding ASEE Zone Campus Representatives.

Zone I

Kanti Prasad

University of Massachusetts, Lowell


Zone ii

Larry G. Richards

University of Virginia


Zone Iii

Walter W. Buchanan

Texas A&M University


Zone Iv

Agnieszka Miguel

Seattle University

TOPˆ

 

line

ASEE Council Awards

ASEE Corporate Member Council CMC Excellence in
Engineering EducationCollaboration Awards

Cal State L.A. College of ECST
Professional Practice Program

The Boeing Co.
Northrop Grumman Corp.
The Aerospace Corp.
California State University-Los Angeles,
College of Engineering, Computer Science and Technology

ASEE Engineering Research Council

Curtis W. McGraw Research Award
Ali Khademhosseini
Harvard University

TOPˆ

 

line

ASEE Section Awards

Section Outstanding Teaching Award

This award, given by each ASEE section, recognizes the outstanding teaching performance of an engineering or engineering technology educator. The award consists of a framed certificate and an appropriate honorarium presented by the local section. Following are this year’s award recipients.

Illinois/Indiana Section
Suleiman Ashur
Indiana University/Purdue University, Fort Wayne

Middle Atlantic Section
Yacob Astatke
Morgan State University

midwest Section
Edgar C. Clausen
University of Arkansas

northeast Section
Kanti Prasad
University of Massachusetts-Lowell

north central Section
Karinna M. Vernaza
Gannon University

Pacific Northwest Section
Craig Johnson
Central Washington University

Pacific Southwest Section
Taufik
California Polytechnic State University

Southeast Section
Tanya Kunberger
Florida Gulf Coast University

 

TOPˆ

 


SECTION OUTSTANDING CAMPUS
REPRESENTATIVE AWARD

ASEE’s Campus Liaison Board initiated this award to recognize those ASEE campus representatives who have demonstrated staunch support for ASEE on their campuses. The award consists of a framed certificate of recognition and is presented at each section’s annual meeting. Following are this year’s award recipients.

Gulf Southwest Section
Walter W. Buchanan
Texas A&M University

Illinois/Indiana Section
R. Thomas Trusty II
Trine University


Midwest Section
Kevin Drees
Oklahoma State University


Northeast Section
Kanti Prasad
University of Massachusetts-Lowell

North Central Section
P. Ruby Mawasha
Wright State University

North Midwest Section
M. Ashgar Bhatte
University of Iowa

Pacific Northwest Section
Agnieszka Miguel
Seattle University

Rocky Mountain Section
Abraham Teng
Utah Valley University

Southeast Section
Larry G. Richards
University of Virginia

 

TOPˆ

 


OTHER SECTION AWARDS


illinois-indiana section
Outstanding Service Award
Sharon G. Sauer
Rose-Hulman Institute of Technology

Outstanding Paper Award
G. Scott Duncan, Eric W. Johnson, and Michael J. Hagenberger
Valparaiso University
Paper: “A Seminar Course for First-Year Engineering Students”

TOPˆ


Midwest section
Person, Mile Award
Wichita State University

Outstanding Paper Award
first Place
Sohum Sohoni, David Fritz, and Wira Mulia
Oklahoma State University
Paper: “Transforming a Microprocessors Course Through the Progressive Learning Platform”

Second Place

Edgar Clausen, Roy Penney, and Megan Dunn
University of Arkansas
Paper: “Bernoulli Balance Experiments Using a Venturi”

Third Place
Eric Specking and Edgar Clausen

University of Arkansas
Paper: “Engineering Outreach: A Summer Program Approach

Outstanding Service Award
Francis Thomas
University of Kansas

TOPˆ


NORTH CENTRAL SECTION
Best Paper Awards
First Place

Margaret Pinnell – University of Dayton
Suzanne Franco – Wright State University
Sandi Preiss – Dayton Regional STEM Center
Rebecca Blust – University of Dayton
Renee Beach – University of Dayton

Paper: “Engaging K-12 Teachers in Engineering Innovation and Design: Lessons Learned From a Pilot NSF Research Experience for Teachers Program”

Second Place
Dick Colbry and Katy Luchini-Colbry
Michigan State University
Paper:“CyberGreen: Hands-On Engineering Research in Sustainability and Supercomputing”


Third Place
Norb Delatte
Cleveland State University
Paper:“A New Course on Engineering History and Heritage”


TOPˆ


Student Best Paper Awards
First Place
Kevin Petsch and Tolga Kaya
Central Michigan University
Paper: “Design, Fabrication, and Analysis of MEMS Three-Direction Capacitive Accelerometer”

Second Place
Stephen Sherbrook and Tolga Kaya
Central Michigan University
Paper: “Development of a Physiological Activity Monitoring Platform”


third Place
Paul Miles and Mark Archibald
Central Michigan University

Paper: “A New Course on Engineering History and Heritage”

 

PACIFIC NORTHWEST SECTION
best Paper Award
Steven Zemke
Gonzaga University

Paper: “Freshman Engineering Seminar Course at Gonzaga University”


PACIFIC SOUTHWEST SECTION
Best Paper Award
Helene Finger, Jane L. Lehr, Beverley Kwang
California Polytechnic State University, San Luis Obispo
Paper: “When, Why, How, Who – Lessons From First-Year Female Engineering Students at Cal Poly for Efforts to Increase Recruitment”


Student of the Year Award
Andrea Ferris
California State Polytechnic University, Pomona

 

Outstanding Community College Educator Award
Dominic Dal Bello
Allan Hancock College

 

TOPˆ


ROCKY MOUNTAIN SECTION

Best Presentation Award
Yaneth Correa-Martinez
Colorado State University-Pueblo
Title: “Southern Colorado STEM Community of Practice Pilot Project: Engaging Families to Increase STEM Awareness and Promote Community Interest in the STEM Fields”

Best Paper Award
Ananda Paudel
Colorado State University-Pueblo
Paper: “Fostering Diversity and Educational Learning Among Engineering Students Through Group-Study: A Case Study”


SOUTHEAST SECTION

Outstanding New Teacher Award
Amir H. Behzadan
University of Central Florida

New Faculty Research Award
first Place
Prabir Barooah
University of Florida

second Place

Jason Hayward
University of Tennessee-Knoxville

Outstanding Mid-Career Teaching Award
Philip T. McCreanor
Mercer University

Thomas C. Evans Instructional Paper Award
Mary Katherine Wilson, Caroline Noyes, and Michael
Georgia Institute of Technology

 

TOPˆ



Professional and Technical Division Awards

Electrical Engineering Division
Frederick Emmons Terman Award
Ali Niknejad
Associate Professor
Department of Electrical Engineering and Computer Sciences

University of California, Berkeley

 

This award is conferred upon an outstanding young electrical engineering educator in recognition of contributions to the profession. The award, established in 1969, is sponsored by the Hewlett-Packard Co. and consists of a $4,000 honorarium, a gold-plated medal, a bronze replica, a presentation scroll, and reimbursement of travel expenses for the awardee to attend the ASEE Frontiers in Education Conference, where the award will be presented.



Mechanical Engineering Division
Ralph Coats Roe Award
Sheri Sheppard
Professor
Mechanical Engineering Department

Stanford University

This award honors an outstanding mechanical engineering teacher who has made notable contributions to the engineering profession. Financed from an endowment established by Kenneth A. Roe of Burns and Roe Inc. in honor of his father, Ralph Coats Roe, the award consists of a $10,000 honorarium, a plaque, and reimbursement of travel expenses to attend the ASEE Annual Conference.

 

TOPˆ


Other Division Awards

Biological and Agricultural Engineering Division
Best Paper Award
Kumar Mallikarjunan
Virginia Tech
Paper: “Development of Learning Modules to Teach Instrumentation to Biological Systems Engineering Students Using MATLAB”

Biomedical Engineering Division
Theo C. Pilkington Outstanding Educator Award
Arthur Johnson
University of Maryland, College Park

Biomedical Engineering Teaching Award

Eric Kennedy
Bucknell University

Best Paper Award
Steve R. Marek, William Liechty, and James W. Tunnell University of Texas, Austin
Paper: “Controlled Drug Delivery From Alginate Spheres in Design-Based Learning Course”

Chemical Engineering Division
CACHE Award
Stanley Sandler
University of Delaware

William H. Corcoran Award
Authors: Margot Vigeant, Michael Prince, and Katharyn Nottis– Bucknell University
Paper: “Fundamental Research in Engineering Education Development of Concept Questions and Inquiry-Based Activities in Thermodynamics and Heat Transfer: An Example for Equilibrium vs. Steady-State”


Chemstations Chemical Engineering Lectureship Award
John Ekerdt
University of Texas-Austin

Ray W. Fahien Award
Keisha Walters
Mississippi State University

Award for Lifetime Achievement in Chemical Engineering Pedagogical Scholarship
John Prausnitz
University of California, Berkeley

Joseph J. Martin Award
Erick Nefcy, Philip Harding, and Mio Koretsky
Oregon State University

TOPˆ


Civil Engineering Division
George K. Wadlin Distinguished Service Award
Wilfrid A. Nixon
University of Iowa

Glen L. Martin Best Paper Award

Harry G. Cooke
Rochester Institute of Technology
Paper: “Use of Soil Behavior Demonstrations to Increase Student
Engagement in Elementary Soil Mechanics”


Gerald R. Seeley Award
Michelle R. Oswald
Bucknell University
Paper: “Integrating the Charrette Process into Engineering Education:
A Case Study on a Civil Engineering Captstone”


College/Industry Partnerships Division
CIEC Best Session Award
“Marketing the University/Corporate Relations”
Presenters: Linda Thurman and William Heybruck

University of North Carolina, Charlotte
Moderator: Cath Polito
University of Texas at Austin

CIEC Best Presenter Award
Joy Greig
Overwatch
“Leadership Training: What Companies Really Think, Part 1”

CIEC Best Moderator Award
Nelson Baker
Georgia Institute of Technology
“Leadership Training: What Companies Really Think, Part 1”

TOPˆ


Computers in Education Division
John A. Curtis Lecture Award
Marcial Lapp, Jeff Ringenberg, Kyle J. Summers,
Ari S. Chivukula, and Jeff Fleszar

University of Michigan
Paper: “The Mobile Participation System: Not Just Another Clicker”

Woody Everett Best Poster Award
Oscar Antonio Perez, Virgilio Gonzalez,
Michael Thomas Pitcher, and Peter Golding

University of Texas, El Paso
Paper: “Work in Progress: Analysis of Mobile Technology Impact on STEM-Based Courses, Specifically Introductions to Engineering in the Era of the iPad”

Continuing Professional Development Division
CIEC Best Session Award
“Comparing Online and Blended Programs”
Presenters:
Candace House – University of Southern California
George Wright – Georgia Institute of Technology
Marty Ronning – University of Maryland
Scott Mahler – University of Michigan
Wayne Pferdehirt – University of Wisconsin-Madison
Ellen J. Elliott – Johns Hopkins University

CIEC Best Conference Presenter Award
Pamela Dickrell
University of Florida
“Using University Distance Learning Programs in Professional Education Across Multiple Generations of Engineers”

CIEC Best Moderator Award

Frank E. Burris
IACEE
“Continuing Professional Development Programs: Best Practices From Around the Globe”

TOPˆ


Cooperative and Experiential Education Division
Lou Takacs Award
Dan Parker
Trane (an Ingersoll Rand company)

Alvah K. Borman Award
Susan Matney
North Carolina State University

CIEC - Best Presenter Awards
Presenters:
Karen Kelly and Lorraine Mountain – Northeastern University
“Enhancing Development of Career Portfolios Using E-Tools”

CIEC – Best Moderator Award
Moderator: George F. Kent
Northeastern University
Session: “Best Practices in Co-op: Something Old and Something New”

CIEC – Best Session Award
“Effective Use of Co-op Evaluations and Feedback/Program Assessment and New Co-op Student Preparation”
Presenters:
Paul Plotkowski – Grand Valley State University
Alison Nogueira – Northeastern University

Co-op Student of the Year Award
Melissa McPartland
Clemson University

CEED Intern of the Year Award
Kody Ensley
Salish Kootenai College

Division of Experimentation and Laboratory
Oriented Studies (DELOS)

Best Paper Awards
Jean Jiang and Li Tan
Purdue University, North Central
Paper: “Teaching Adaptive Filters and Applications in Electrical and Computer
Engineering Technology Programs”


Jeremy John Worm, John E. Beard,
Wayne Weaver, and Carl L. Anderson
Michigan Technological University
Paper: “A Mobile Laboratory as a Venue for Education and Outreach Emphasizing
Sustainable Transportation”

Sushil K. Chaturvedi, Jaewon Yoon, Rick McKenzie, Petros J. Katsioloudis, Hector M. Garcia, and Shuo Ren – Old Dominion University
Paper: “Implementation and Assessment of a Virtual Reality Experiment in the Undergraduate Thermo-Fluids Laboratory”

Per Henrik Borgstrom, William J. Kaiser, Gregory Chung, Manda Paul, Stoytcho Marinov Styochev, Jackson Tek Kon Ding University of California, Los Angeles, and Zachary Nelson – National Instruments
Paper: “Science and Engineering Active Learning (SEAL) System: A Novel Approach to Controls Laboratories”

TOPˆ


Educational Research and Methods Division
Distinguished Service Award
Jennifer Karlin – South Dakota School of Mines
Matthew Ohland – Purdue University

Helen L. Plants Award
Senay Purzer – Purdue University, West Lafayette
Jonathan C. Hilpert – Indiana University/Purdue University, Fort Wayne

Ronald J. Schmitz Award for Outstanding Contributions
to the Frontiers in Education Conference

Susan Lord
University of San Diego

Benjamin Dasher Award
Kristi J. Shryock, Arun R. Srinivasa, and Jeffrey E. Froyd
Texas A&M University

Best Paper Award
David Knight
Pennsylvania State University
Paper: “In Search of the Engineers of 2020: An Outcome-Based Typology of Engineering Undergraduates”

Apprentice Faculty Grant
Maria-Isabel Carnasciali – University of New Haven
Morgan Hynes – Tufts University
Alejandra Magana – Purdue University,West Lafayette
James Pembridge – Embry-Riddle Aeronautical University

Electrical and Computer Engineering Division
Meritorious Service Award
Stephen Goodnickv
Arizona State University

Distinguished Educator Award
Patricia D. Daniels
Seattle University

TOPˆ


Energy Conversion and Conservation Division
Best Paper Awards
Teodora R. Shuman and Gregory Mason
Seattle University
Paper: “Novel Approach to Conducting Labs in an Introduction to Thermodynamics Course”

Jose Colucci, Miriam del Rosario Fontalvo, and Effrain O’Neill-Carillo – University of Puerto Rico, Mayaguez
Paper: “UPRM CHEM E Sustainable Energy Demos, Workshops, Town Hall Meetings, Etc., Working the Pipeline”
Lawrence Holloway – University of Kentucky
Paper: “Addressing the Broader Impacts of Engineering Through a General Education Course on Global Energy Issues”

Kenan Baltaci – University of Northern Iowa, Ulan Dakeev – University of Northern Iowa, Reg Recayi Pecen – University of Northern Iowa, Faruk Yildiz – Sam Houston State University, and Bekir Yuksek – University of Northern Iowa
Paper: “Design and Implementation of a 10 kW Wind-Solar Distributed Power and Instrumentation System”

Jonathan M.S. Mattson, Bryan Anthony Streckert, and Nick J. Surface – University of Kansas
Paper: “Small-Scale Smart Grid Construction and Analysis”

Distinguished Lecturer Award
Patrick Tebbe
Minnesota State University

Engineering Design Graphics Division
Oppenheimer Award
Kevin Devine
Illinois State University
Presentation: “Dimensional Tolerances: Back to the Basics”

Chair’s Award
Diarmaid Lane and Niall Seery
University of Limerick
Session: “Examining the Development of Sketch Thinking and Behaviour”

Editor’s Award
Andrew C. Kellie – Murray State University
Article: “Hard Copy to Digital Transfer: 3D Models that Match 2D Maps”

Media Showcase Award
M. Kelly, M. Campbell, A. Stauble, J. O’Donnell,
and Nicholas Bertozzi
– Daniel Webster College
Ted J. Branoff – North Carolina State University
A. Varricchio – Pratt and Whitney
Timothy Sexton – Ohio University
Presentation: “Development of an Inverted Classroom Module for Multiview Drawing”

Payne Award
Marie Planchard
Dassault Systèmes

TOPˆ


Engineering Economy Division
Eugene L. Grant Award
Kati Brunson – Rockwell Collins, Betsy DeLeeLockheed Martin Space Systems Co., Joshua Nachtigal – Lockheed Martin Space Systems Co., Bradley Hill – Kennedy Space Center, and Joseph C. Hartman – The Engineering Economist
Paper: “Case Study: Transport Carrier Replacement Analysis” (The Engineering Economist, Volume 56, 4, Pages 354-384)

Best Paper Award
Ted Eschenbach – University of Alaska, Anchorage, Neal A. Lewis – University of Bridgeport, Yiran Zhang – University of Bridgeport,
Paper: “When to Start Collecting Social Security: Designing a Case Study”

Engineering Libraries Division
Homer I. Bernhardt Distinguished Service Award
Maliaca Oxnam
University of Arizona

Best Publication Award
Jacob Carlson, Michael Fosmire, C. C. Miller, and Megan Sapp Nelson – Purdue University
Paper: “Determining Data Information Literacy Needs: A Study of Students and Research Faculty”

Engineering Management Division
Bernard R. Sarchet Award
Gary Teng
University of North Carolina, Charlotte

Merl Baker Award
Gene Dixon
East Carolina University

Best Paper Award
Maxwell Reid
Auckland University of Technology
Paper: “Engineering Management Within an Undergraduate Bachelor of Engineering (Honours) Programme”

Best Presentation Award
Craig Downing
Rose-Hulman Institute of Technology
Paper: “Using Design for Six Sigma Practices to Develop a ‘Rose’ Belt Course”

TOPˆ


Engineering Technology Division
CIEC – Best Presenter Award
Anand Gramopadhye
Clemson University
“Integrating Visualization and Simulation Technology to Support Electronic Learning: The Aviation Inspection Case Study”

CIEC - Best Session Award
Session: “Technical Innovation–What Should Technology & Engineering Departments Be Doing With It?”
Moderator: Michael Dyrenfurth – Purdue University
Presenters: H. Fred Walker – Rochester Institute of Technology, Lueny Morell – Hewlett Packard, Michael Dyrenfurth – Purdue University

Environmental Engineering Division
Best Paper Award
Major Andrew Pfluger, Major David-Michael P. Roux,
and Michael Butkus
– U.S. Military Academy
Paper: “A Hands-on Experience in Air Pollution Engineering Courses: Implementing an Effective Indoor Air Pollution Project”

Best Student Paper Award
Sarah Bauer
Rowan University
Paper: “Weaving Sustainability into Undergraduate Engineering Education Through Innovative Pedagogical Methods: A Student’s Perspective”

Early Career Grant
Sudarshan Kurwadkar
Tarleton State University
Paper: “Undergraduate Environmental Engineering Research Experiences in a Predominantly Undergraduate Teaching Institute”

TOPˆ


Industrial Engineering Division
Best Paper Award
Ana Vila-Parrish – North Carolina State University
Dianne Raubenheimer – Meredith College
Paper: “Integrating Project Management and Lean-Six Sigma Methodologies in an Industrial Engineering Capstone Course”

Distinguished Service Award
Kim LaScola Needy
University of Arkansas

New IE Educator Outstanding Paper Award

Ivan Guardiola, Elizabeth Cudney,
and Susan L. Murray
– Missouri University of Science and Technology
Paper: “Using Social Networking Games to Teach Operations Research and Management Science Fundamental Concepts”

Heidi A. Taboada and Jose F. Espiritu – University of Texas at El Paso
Paper: “Experiences While Incorporating Sustainability Engineering into the Industrial Engineering Curricula”

Graduate Studies Division
Donald Keating Award
Duane D. Dunlap
Purdue University

International Division
Global Engineering & Engineering Technology
Educator Award

Robert Parker
University of Michigan and Shanghai Jiao Tong University

K-12 Division
Best Paper Award
Malinda S. Zarske, Janet L. Yowell, Jacquelyn F. Sullivan,
Angela R. Bielefeldt, and Daniel W. Knight

University of Colorado, Boulder

Travis O’Hair
Skyline High School
Paper: “K-12 Engineering for Service: Do Project-Based Service-Learning Design Experiences Impact Attitudes in High School Engineering Students?”

TOPˆ


Liberal Education Division
Sterling Olmstead Award
Donna Riley
Smith College

Mathematics Division
Distinguished Educator and Service Award
Anton J. Pintar
Michigan Technological University

Best Paper Award
Amelito Enriquez
Canada College
Paper: “Improving the Participation and Retention of Minority Students in Science and Engineering Through Summer Enrichment Programs”

Mechanical Engineering Division
Outstanding New Mechanical Engineering Educator Award
Brent Houtchens
Rice University

Mechanics Division
Archie Higdon Distinguished Educator Award
Jwo Pan
University of Michigan

Ferdinand P. Beer and E. Russell Johnston Jr. Outstanding
New Mechanics Educator Award

Julie Stahmer Linsey
Texas A&M University

Best Paper Award
Brianno D. Coller
Northern Illinois University
Paper: “Preliminary Results on Using a Video Game in Teaching Dynamics”

Overall Best Presentation Award
Brianno D. Coller
Northern Illinois University
Paper: “First Look at a Video Game for Teaching Dynamics”

Physics Division
Distinguished Educator and Service Award
Bahaeddin Jassemnejad
University of Central Oklahoma

Systems Engineering Division
Best Paper Award
Robert Reid Bailey – University of Virginia, Joanne Bechta Dugan – University of Virginia, Alexandra E. Coso – Georgia Institute of Technology, and Matthew E. McFarland – University of Virginia
Paper: “ECE/SYS Integration: A Strategy for Evaluating Graduates from a Multiyear Curriculum Focused on Technology Systems Integration”

Women in Engineering Division
Mara H. Wasburn Apprentice Educator Grant
Katerina Bagiati Massachusetts Institute of Technology,
Rachel Louis – Virginia Tech

 

TOPˆ

 


The ASEE Code of Ethics

Approved this summer by the Board of Directors, the ASEE Code of Ethics delineates ethical responsibilities and obligations for ASEE individual and institutional members, both academic and corporate. The code is intended to help formalize expectations of engineering educators’ academic and professional behavior and aligns ASEE with common practice in other professional organizations.

Developing the code was an 18-month process spearheaded by then Engineering Ethics Division chair, Doug Tougaw of Valparaiso University. Committee members included Joseph Herkert, Arizona State University; George Catalano, SUNY, Binghamton; Dennis Fallon, The Citadel; Marilyn Dyrud, Oregon Institute of Technology; Bill Jordan, Baylor University; Rebecca Bates, Minnesota State University, Mankato; and Claire McCullough, University of Tennessee. All committee members are active in the ethics division.

The American Society for Engineering Education (ASEE) is a nonprofit organization committed to furthering education in engineering and engineering technology. ASEE members, including educators and the industry partners who work with them, occupy positions of significant authority, and that authority is accompanied by significant ethical responsibilities. Those members who perform professional work in a technical discipline are bound by the code of ethics of their professional society, including the requirement to hold paramount the safety, health, and welfare of the public. In addition, all ASEE members shall:

  1. Ensure all graduates have an understanding of their professional and ethical responsibility.
  2. Encourage students to use their knowledge and skills for the enhancement of human welfare.
  3. Encourage students to be aware of the environmental and social impact of their solutions.
  4. Maintain and improve their expertise by continuing professional development and provide opportunities for colleagues to do the same.
  5. Undertake professional responsibilities only in the areas of their competence.
  6. Be honest and impartial, with no tolerance for bribery, fraud, corruption, and academic dishonesty, and instill those same principles in their students.
  7. Respect the intellectual property of others by properly attributing previous works and sharing appropriate credit with coauthors, including students.
  8. Avoid actual or apparent conflicts of interest.
  9. Build their professional reputations on the merit of their own work and the professional partnerships they form.
  10. Treat all persons fairly regardless of race, religion, gender, sexual orientation, disability, age, or national origin.
  11. Demonstrate respect for students and professional colleagues, never tolerating harassment.
  12. Protect confidential information concerning students and professional colleagues.
  13. Provide fair evaluations of students and professional colleagues that reflect the true merit of their work.
  14. Support other professional colleagues in following this code of ethics.

 

TOPˆ

 


ASEE
© Copyright 2012
American Society for Engineering Education
1818 N Street, N.W., Suite 600
Washington, DC 20036-2479
Web: www.asee.org
Telephone: (202) 331-3500